top of page

A gumiasztal története:

 

A ma ismeretes gumiasztal az Amerikai Egyesült Államokból ered. L. Grisworld és George Nissen 1928-ban építették az első gumiasztalt. Nissen tornász volt az Iowai egyetem tornász csapatában. Bloomingtonban, Ilinoi államban egy artista csoporttal találkozott, akik ott töltötték a telet. Nekik segített a védőhálójuk kijavításában. Majd kitalálták, hogyha egy fém keretre rugók segítségével ráerősítenek egy vászon lapot, akkor annak segítségével fel tudnak ugrani, és különböző mutatványokat tudnak végrehajtani a levegőben. Ezt aztán bemutatta a táborban ahol dolgozott Azt még egyenlőre csak szórakozás céljára használták. (George Nissen a „Leonárdók” nevezetű artista csoport tagjaként gumiasztalos előadásaikkal szerzett hírnevet az Amerikai Egyesült Államokban és Mexikóban).

1939-ben George Nissen a garázsában kifejlesztett egy gumiasztalt, amit később levédetett. 1942-ben megalapították a Grisworld-Nissen trampolin & tumbling társaságot.  

 

Gumiasztal, mint versenysport:

 

Az első versenyt az Egyesült Államokban, 1947-ben rendezték a Texas-i Dallasban.

Európában majd csak 1955-ben, Svájcban jelenik meg az első gumiasztal. A Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) az 1959-es kongresszusán ismerte el egyéni sportágként. Ezt követően számos bajnokságot rendeztek. Az első, televízióban is sugárzott nemzetközi versenyt 1958-ban, Angliában szervezték meg.

Az első egyéni és csapatversenyt Németországban, 1960-ban rendezték. 1964-ben megrendezték az első páros versenyt Németországban. Az első világbajnokságnak London adott otthont 1964-ben.

Nem sokkal később 1964-ben, Frankfurtban megalapították a Nemzetközi Gumiasztal-szövetséget, amely ma már a Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) égisze alá tartozik.

Páros világbajnokságot először 1965-ben rendeztek. 1969–ben Párizsban került megrendezésre az első Európa-bajnokságot, Világbajnokságot 1968 óta, Európa-bajnokságot 1969 óta kétévente rendeznek. Európai ifjúsági bajnokságot 1972 óta rendeznek. A világkupa 1993 óta létezik, ami a televíziós közvetítéseknek köszönhetően igen nagy népszerűségnek örvend. Van Ázsia, dél-Amerika bajnokság is.

1996-ban az atlantai olimpián még bemutató sportág volt, majd 2000-ben, Sydneyben teljes jogú olimpiai sportág lett.

Eleinte természetesen az amerikai atléták voltak a világ ranglisták élén, majd a későbbiekben a volt Szovjetunió sportolói is megerősödtek. Napjainkban, a sportágban egyértelműen orosz erőfölény mutatkozik. Ennek függvényében nagy meglepetés nem volt Sydneyben, a sportág első olimpiai fellépésén sem, hiszen mind a férfiak, mind a nők mezőnyében orosz aranyérem született. Egy-egy ezüst jutott az ukránoknak és a rendező ausztráloknak, míg bronzérmet két kanadai versenyző vehetett át.

A sportág egyelőre a teljes jogú elismertségért küzd, szinte bemutató jelleggel láthatjuk őket az olimpián, azzal a megkülönböztetett és megelőlegezett figyelemmel, hogy érmet azért kapnak.

 

by: trampolin.hu

bottom of page